ﺳﻪشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
|
|

اعتراض سازمان های بین المللی و آفریقایی به استمرار شکنجه در تونس

سازمان های بین المللی و آفریقایی فعال در زمینه ی حقوق بشر اعلام کردند: تعرض های صورت گرفته علیه حقوق بشر در تونس از جمله شکنجه های مستمر که باعث سرنگونی زین العابدین بن علی در سال گذشته شد، بعد از پیروزی انقلاب تونس نیز ادامه داشته است.

این موضوع زمانی مطرح شد که در تونس به دلیل بالا رفتن میزان تجاوزات، درگیری های زیادی ایجاد شد. این مسایل به خصوص بعد از تجاوز دو پلیس به دختر تونسی و مرگ یکی از جوانان در زیر شکنجه ی پلیس به اوج خود رسید.

جنبش « النهاضه الاسلامیه» همراه با دو حزب کمونیست دیگر بعد از انتخابات صورت گرفته در این کشور در راس حکومت قرار گرفتند.

نماینده ی حقوق بشر سازمان ملل متحد در پایان دیدار یک هفته ی خود از تونس در بیانیه ای نوشت: اغلب افرادی که با آنها دیدار شد تاکید کردند که وضع حقوق بشر در تونس بهبود یافته است، فعالان حقوق بشر از آزادی بیان بیشتری برخوردار شدند و نسبت به زمان دولت قبلی به راحتی می توانند در صحنه ظاهر شده و تجمع زیادی برگزار کنند.

«مارگریت سیکاجا» نماینده ی سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر در کنفرانس خبری گفت: در این سفر تمام تعرض های حقوق بشر صورت گرفته علیه روزنامه نگاران، هنرمندان و تهدیدات برخی از گروه های افراطی اسلامی مورد بررسی قرار گرفت.

مارگریت نماینده ی حقوق بشر سازمان ملل متحد از عدم حمایت کافی مسوولین پلیس و نیروهای امنیت از فعالان و اعتراض کنندگان در برابر گروه های افراطی ابراز نگرانی کرد.

وی در ادامه افزود: از عملیات استمرار بازداشت و افزایش موارد شکنجه و شرایط نگهداری بازداشت شدگان نگران هستیم.

«ارین الیبنی» نماینده ی کمیسر ویژه ی آفریقایی در مورد حقوق بشر در این باره گفت: تمام موارد شکنجه ی صورت گرفته در مراکز پلیس مورد بررسی قرار گرفت و نمی توان گفت که نسبت به گذشته دارای شدت بیشتری است.

«راضیه النصراوی» رییس سازمان مبارزه با شکنجه در ماه گذشته اعلام کرده بود که شکنجه به عنوان پدیده بعد از انقلاب در تونس افزایش یافت.

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد